נהיגה אוטונומית בטסלה: איך זה עובד בישראל?

תעשיית הרכב עדה להתקדמות מהירה בשנים האחרונות, כאשר אחת ההתפתחויות הבולטות היא הכנסת טכנולוגיית נהיגה אוטונומית בטסלה. תכונה זו משכה את תשומת הלב של צרכנים ומומחים כאחד, מכיוון שהיא מבטיחה לחולל מהפכה בדרך שבה אנשים נוהגים ובאינטראקציה עם הרכבים שלהם. נהיגה אוטונומית היא מערכת מתקדמת המציעה שפע של יכולות כגון בקרת שיוט אדפטיבית, חניה עצמית ויכולת לנווט בתנאי נהיגה מסוימים עם התערבות מינימלית של הנהג.

נכון להיום, בישראל קיימת מגבלה של שימוש בנהיגה אוטונומית. המערכת פועלת באופן חלקי בלבד. למרות זאת היא מספקת חווית נהיגה מדהימה, בעיקר כאשר מדובר בכבישים מהירים או פקוקים. כאשר הרכב מנווט לבד ללא התערבות הנהג, הוא בולם ונוסע לפי תנועת הרכב שלפניו, שומר מרחק, מאט כאשר חש ברכב אחר שמתחיל לבצע עקיפה מהצד ויודע לפעול במצבים מסוכנים בכביש. ההגבלה מגבילה את הטסלה באופן בו הרכב אינו יוצא לעקיפה, אינו קורא רמזורים ואינו יודע לזהות כיכרות תנועה.

למרות שעדיין לא כל התכונות זמינות בישראל, במאמר הבא נסקור את מאפייני מערכת נהיגה אוטונומית ונמתין לציפייה למה שעתיד לבוא גם אלינו.

נהיגה אוטונומית בטסלה

הבנת מערכת נהיגה אוטונומית בטסלה

עקרונות עבודה

מערכת נהיגה אוטונומית בטסלה היא טכנולוגיה מתקדמת לסיוע לנהג שנועדה לשפר את הבטיחות ולשפר את חווית הנהיגה הכוללת. בישראל, הטכנולוגיה הזו צוברת פופולריות ככל שנוכחות השוק של טסלה גדלה. המערכת מסתמכת על שילוב של מצלמות, מכ"ם וחיישנים קוליים כדי לאסוף נתונים על סביבת הרכב. לאחר מכן, הוא מעבד את הנתונים הללו באמצעות מחשב מובנה רב עוצמה, שמקבל החלטות בנוגע לשליטה ברכב

למערכת יש שני מצבי פעולה עיקריים:

 1. בקרת שיוט מודעת לתנועה (TAC): מצב זה מאפשר לרכב לשמור באופן אוטומטי על מרחק מעקב בטוח מהרכב מלפנים, תוך התאמת מהירותו לפי הצורך.
 2. היגוי אוטומטי: במצב זה, המערכת יכולה לשמור על מיקומו של הרכב בתוך הנתיב שלו ולבצע שינויי נתיב לפי הצורך.

עם זאת, זכרו שמערכת נהיגה אוטונומית אינה אוטונומית לחלוטין. נהגים בישראל, כמו אלה במדינות אחרות, עדיין נדרשים להישאר קשובים ולהיות מוכנים להשתלט על הרכב בכל עת.

רכיבים

מערכת נהיגה אוטונומית בטסלה מורכבת ממספר רכיבים מרכזיים הפועלים יחד כדי לספק חווית נהיגה חלקה. אלה כוללים:

 1. מצלמות: רכבי טסלה מצוידים במערך של מצלמות המספקות ראות של 360 מעלות מסביב למכונית. המצלמה הראשית הפונה קדימה היא חיונית למשימות כמו זיהוי נתיב וזיהוי עצמים.
 2. רדאר: חיישן הרדאר הפונה קדימה מספק מידע על המרחק, המהירות והכיוון של עצמים בנתיב הרכב. נתונים אלה חיוניים עבור תכונות כמו TACC.
 3. חיישנים אולטרה-סוניים: חיישנים אלו, הממוקמים סביב הרכב, מבצעים משימות כגון זיהוי עצמים בנקודות העיוורות של הרכב ומתן מידע לסיוע בחניה.
 4. מחשב מובנה: יחידת העיבוד המרכזית של מערכת נהיגה אוטונומית מעבדת את הנתונים מחיישנים שונים, ומאפשרת לרכב לקבל החלטות בזמן אמת לגבי שליטה ברכב.
רכיבפונקציה
מצלמותספק נראות של 360 מעלות וזיהוי אובייקטים
רדארמדוד מרחק, מהירות וכיוון של עצמים
חיישנים אולטרסאונדיםזהה חפצים בנקודות עיוורות וסייע בחנייה
מחשב פנימיעיבוד נתוני חיישנים ובקרה על פעולות הרכב

יכולות נהיגה אוטונומית בטסלה

תכונות סיוע לנהג

מערכת נהיגה אוטונומית בטסלה מציעה מגוון של תכונות סיוע לנהג שנועדו להפוך את הנהיגה אינטואיטיבית ובטוחה יותר. תכונות אלה כוללות:

 1. בקרת שיוט אדפטיבית: תכונה זו שומרת על מרחק מוגדר מהרכב מלפנים על ידי התאמת מהירות הטסלה באופן אוטומטי.
 2. מרכז נתיב: נהיגה אוטונומית שומרת את הרכב במרכז הנתיב שלו, אפילו סביב עקומות, על ידי זיהוי ומעקב אחר סימוני נתיב.
 3. ניווט מודע לתנועה: תכונה זו מציעה מסלולים אופטימליים על סמך עדכוני תנועה בזמן אמת, תוך התחשבות בתנאי הדרך המשתנים בישראל.
 4. שינוי נתיב אוטומטי: כאשר הנהג מאותת על שינוי נתיב, נהיגה אוטונומית בודקת אוטומטית אם יש נתיב פנוי כדי להזיז את הרכב בבטחה.
 5. חניה אוטומטית: תכונה זו עוזרת לנהגים לחנות במקביל או חזרה אל מקום חניה ללא מאמץ.

תכונות בטיחות מתקדמות

בטיחות היא מעל הכל עבור טסלה, ומערכת נהיגה אוטונומית בטסלה מצוידת בתכונות בטיחות מתקדמות כדי לסייע בהגנה על נהגים ונוסעים בכבישי ישראל:

 1. אזהרת התנגשות קדימה: נהיגה אוטונומית משתמשת במכ"ם ובמצלמות כדי לזהות התנגשויות פוטנציאליות עם כלי רכב או עצמים אחרים מול הטסלה ומספק אזהרה חזותית וקולית.
 2. בלימת חירום אוטומטית: אם התנגשות קרובה, המערכת מפעילה את הבלמים באופן אוטומטי, בעת הצורך, כדי לסייע בהימנעות או למתן את הפגיעה.
 3. ניטור נקודה עיוורת: תכונה זו מתריעה לנהגים על נוכחותם של כלי רכב אחרים בנקודות העיוורות שלהם, ומספקת חווית נהיגה בטוחה ומודעת יותר.
 4. אזהרת התנגשות צד: באזורים עירוניים צפופים בישראל, תכונה זו מזהה כלי רכב מתקרבים מהצד ומתריעה לנהג לסייע במניעת תאונות אפשריות.
 5. מצב שמירה: כאשר הוא מופעל, מצב אבטחה זה מנטר את סביבת הרכב באמצעות מצלמות מרובות, ומספק שכבת הגנה נוספת בזמן החניה.
מערכת נהיגה אוטונומית

התפתחות של מערכת נהיגה אוטונומית בטסלה

שחרור ראשוני

מערכת נהיגה אוטונומית בטסלה הוצגה לראשונה באוקטובר 2014 עם שחרורה של תוכנת גרסה 7.0. הוא כלל יכולות סיוע לנהג כגון בקרת שיוט אדפטיבית והיגוי אוטומטי, שאפשרו לרכב להישאר בנתיב שלו ולשמור על מרחק עקבי מהמכונית מלפנים.

בישראל, טסלה הציגה את מערכת נהיגה אוטונומית בשנת 2020, תוך אופטימיזציה של הטכנולוגיה כדי לעמוד במבנה הכביש ודפוסי התנועה הייחודיים של המדינה.

עדכונים אחרונים

במהלך השנים, טסלה ביצעה מספר עדכונים למערכת נהיגה אוטונומית שלה, תוך שיפור מתמיד של יכולתו של הרכב לנווט בתרחישי נהיגה מורכבים. עדכונים אל וטרם מאושרים עך ידי הרגולציה בישראל.

חלק מהעדכונים האחרונים כוללים:

 • בקרת רמזור ותמרור עצור: בעזרת תכונה זו, הרכב יכול להאט אוטומטית ולעצור ברמזורים או תמרורים.
 • חניה אוטומטית: המערכת יכולה כעת לזהות מקומות חניה מתאימים ולתמרן אוטומטית את הרכב לתוך המרחב.
 • זימון חכם: באמצעות פונקציה זו, ניתן לזמן את הרכב ממקום חניה למיקום הנהג באמצעות אפליקציה לנייד.

חוקים ותקנות של נהיגה אוטונומית בישראל

תקנות

בישראל, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים מסדיר את השימוש בכלי רכב אוטונומיים, לרבות מערכת נהיגה אוטונומית בטסלה. החל מנובמבר 2023, כלי רכב אוטונומיים לחלוטין אינם מורשים עדיין על כבישים ציבוריים. עם זאת, נהיגה אוטונומית של טסלה מסווג כמערכת חצי אוטונומית ברמה 2, המאפשרת שליטה על ההיגוי, האצה והבלימה על ידי התוכנה בתנאים מסוימים.

כדי להבטיח בטיחות ותאימות, רכבי טסלה נדרשים לעמוד בתקנים שנקבעו על ידי מכון בתקנים בישראל. אלה כוללים את ההנחיות הבאות של ארגון התקינה הבינלאומי (ISO) ותוכנית הערכת רכב חדשה (NCAP). חלק מהדרישות הרגולטוריות המרכזיות בישראל הן:

 • שמירה על מרחק מעקב בטוח עם מערכות סיוע לנהג מתקדמות (ADAS)
 • הבטחת פעולה תקינה של מערכות בלימת חירום אוטומטית (AEB)
 • ביצועים עקביים ומדויקים של בקרת שיוט מודעת לתנועה (TACC)

אחריות המשתמש

משתמשי נהיגה אוטונומית בטסלה חייבים להכיר ולעמוד באחריות הבאה כדי להבטיח נהיגה בטוחה ולמנוע תאונות:

 1. פיקוח: נהגים חייבים להישאר ערניים ולפקח על מערכת נהיגה אוטונומית בטסלה, מוכנים להשתלט מחדש במידת הצורך.
 2. חינוך: הכרות עם היכולות והמגבלות של המערכת היא חיונית למניעת הסתמכות יתר על הטכנולוגיה.
 3. ציות לכללי התעבורה: ציות לתקנות הדרכים ומגבלות המהירות היא חובה גם בעת שימוש בנהיגה אוטונומית.

בנוסף, בעלי טסלה צריכים להיות מודעים לעדכוני תוכנה ולכל שינוי במערכת נהיגה אוטונומית כדי להבטיח ידע עדכני על הפונקציונליות שלה.

העתיד של מערכת נהיגה אוטונומית בטסלה

התקדמות פוטנציאלית

כאשר טסלה ממשיכה לדחוף קדימה עם מערכת נהיגה אוטונומית שלה, ישנן התקדמות שונות שניתן לצפות בשנים הקרובות. שדרוג פוטנציאלי אחד הוא שיפור יכולות הנהיגה העצמית המלאה שלו (FSD), שיאפשרו לרכב לנווט לא רק בכבישים מהירים אלא לאורך נסיעות שלמות, כולל סביבות עירוניות מורכבות. בהקשר של ישראל, אימוץ מערכת FSD כזו עשוי להיות חיוני בהפחתת העומס והקלה על זרימת תנועה חלקה יותר בערים צפופות כמו תל אביב.

התקדמות נוספת יכולה להיות השילוב של תקשורת בין רכב לכל דבר (V2X). במילים פשוטות, טכנולוגיה זו מאפשרת לטסלה להחליף מידע עם כלי רכב, מכשירים ותשתיות אחרים, מה שמגביר באופן משמעותי את המודעות הסביבתית שלהם. לדוגמה, V2X יכול לאפשר למכוניות לתקשר עם רמזורים בזמן אמת, ולעזור לייעל את זרימת התנועה בערים הגדולות בישראל.

יתרה מכך, העתיד טומן בחובו הבטחות לשיפורים ביעילות ובטווח. ככל שטסלה מכוונת את מערכות ההנעה החשמליות וטכנולוגיות הסוללה שלהן, נהגים ישראלים יכולים לחוות ביטחון מוגבר בנסיעה למרחקים ארוכים יותר ללא צורך בטעינה תכופה.

כותב המאמר

איתן שקולניקוב
איתן שקולניקוב

כחובב רכבים וטכנולוגיה מושבע, זה היה רק עניין של זמן עד שאני אשאב לעולם המופלא של טסלה. מבחינתי טסלה היא לא רק רכב חשמלי - טסלה היא מובילת המהפכה שמשנה את כללי המשחק. את הייחודיות של טסלה מבינים ומרגישים רק כשנוסעים בטסלה.

מאמרים נוספים בנושא